W celu sprawdzenia ochrony danego serwera stosuje się tzw. testy penetracyjne.

Hosting VPS (z angielskiego Virtual Private Server) ma za zadanie dzielić komputer na poszczególne części, a każda część ma za zadanie imitację oddzielnego serwera fizycznego. Mówiąc inaczej – to technologia pozwalająca na utworzenie wielu wirtualnych maszyn w obrębie jednej maszyny fizycznej. W dodatku każdy jeden tego rodzaju hosting jest od siebie całkowicie oddzielony. Tego typu serwery są przeważnie wykorzystywane przez wyspecjalizowane sklepy internetowe albo też większe serwisy.

Serwery VPS są w pewnym sensie wysoce zaawansowanym wirtualnym systemem, w którym użycie odpowiedniego oprogramowania umożliwia całkowite odzwierciedlenie serwera dedykowanego (czyli fizycznego) konkretnego komputera. Jedyną różnicą w stosunku do serwera dedykowanego jest to, że jego zasoby sprzętowe są dostępne dla większej ilości użytkowników. Zdalny Admin to wielopoziomowe zadanie. Przede wszystkim oprogramowanie, na jakim działa serwer powinien być systematycznie updatowane, by prawidłowo działało. Co więcej powinno się kontrolować odpowiedzi czy usługi aplikacji na danym hostingu i w razie potrzeby naprawić pojawiające się błędy.

Te prace są absolutną podstawą dobrej administracji, jednakowoż możemy je poszerzyć o takie działania jak: archiwizacja danych oraz optymalizacja aktualnych konfiguracji. Bardzo ważne jest aby nasz hosting był właściwie chroniony. By sprawdzić ochronę danego serwera najczęściej przeprowadza się tzw. testy penetracyjne. Jest to etyczny hacking. Administrator serwera hackuje go w taki sam sposób jak uczyniliby to potencjalni hakerzy. Dzięki temu weryfikowane są wszelkie istniejące zabezpieczenia mające na celu zabezpieczać hosting przed tego typu atakami.

Related posts