Łowienie to pasja dużej ilości ludzi.

Łowienie to pasja dużej ilości ludzi.
Łowienie jest zainteresowaniem mnóstwa ludzi. Ten niespotykany sport to dla wielu ludzi sposób na uspokojenie, relaks, konkurencję oraz możność bycia bliżej z przyrodą. Jakie da się wyodrębnić typy łowienia? Czymże się między sobą wyróżniają? Jakie każde z nich ma cechy szczególne?
Łowienie to zajęcie, jakie opiera się na łowieniu rybek na stosowny typ wędki. Wśród typów łowienia można wyodrębnić sporty, które wyróżniają się między sobą sposobem połowu, typem wabika, a także stanowiskiem połowu. Sport ten da się rozłożyć na:
– łowienie morskie,
– muchowe,
– podlodowe,
– wędkarstwo spinningowe,
– gruntowo – spławikowe,
– wędkarstwo sumowe,
– trolling.
Każda z tych metod ma znaczące dla siebie cechy i części.
Wędkarstwo morskie jest to popularny rodzaj łowienia, w ciągu którego ryby łapane są na wędkę z łodzi, wypływającej w morze. Dziedzina ta jest w stanie być też wykonywana z brzegu lub nabrzeża portu. Jednak najczęściej wykonywana jest ona techniką tak zwaną – kutrową… wędkarstwo wyodrębnia się nieco metod oraz strategii łowienia. Bardzo sławną jest trolling – przy łowieniu ze statku, jak również technika gruntowo – spławikowa – połów z plaży albo brzegu. Specyficzną metodą praktykowaną wyłącznie w połowie morskim jest połów na pilker pionowo, jaka polega na zużytkowaniu ciężkiej, sztucznej przynęty wyposażonej w hak.
Sumowe łowenie – jest to bardzo modna i młoda dziedzina wędkarstwa, dotycząca połowu sumów. Zajęcie to zobowiązuje do poznania paru tajników łowienia, a także zastosowania specjalistycznych sprzętów wędkarskich. Najbardziej znaną metodą łowienia suma jest połów na żywo. Demonstruje się ona czynnościami za pomocą pakietu spławikowego. Wabikiem do tego rodzaju wędkowania jest niewielka, żywa ryba, którą najczęściej jest kiełb, karaś, ukleja, leszcz, itp.
Udane połowy uzależnione są też od czasu funkcjonowania. Odpowiedni sezon zapewni większy sukces. Pora dnia ma także duże znaczenie. Sumy żerują nocą, a więc to noc będzie najlepszym czasem dla wędkarzy.

Łowienie spinningowe – to sławna metoda połowu amatorskiego oraz sportowego. Do łowienia używa się kołowrotka, sztucznej zanęty oraz wędki. Technika ta polega na przemiennym zarzucaniu przynęty zaczepionej na hak i ściąganiu jej przy pomocy wędziska. Wędkarz może także w trakcie łowienia ruszać wędką w sposób taki, aby wabik wyglądał na słabą, żywą, chorą rybkę. Spinningowa metoda służy głównie do łowienia ryb drapieżnych takich jak: okoń, sum, sandacz, szczupak, i tym podobne. Do wędkowania metodą spinningową potrzebny jest fachowy ekwipunek, w którym jest: wędka – zrobiona z niedługiego wędziska, kołowrotek z zawiniętą żyłką o rozmiarze zależnym od typu łowionych rybek i wabiki, plecionek – rodzaj linki stworzony z mnóstwa włókien, przynęta – gumy – twistery, rippery, błystki, obrotówki, woblery.