Kiedyś jedynym drzewkiem świątecznym była żywa choinka

W Kościele katolickim najistotniejszym świętem jest Wielkanoc, kiedy czcimy Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jednak to do świąt Bożego Narodzenia przygotowujemy się o wiele bardziej jak również to na Boże Narodzenie dużo bardziej czekamy.

Zastanawiam się, co jest takiego niezwykłego w tych świętach, że obchodzą je dosłownie osoby niewierzący lub jednostki wierzące w coś innego (oczywiście osoby te pomijają wszelkie aspekty religijne powiązane z tym okresem). Czy ludzi czaruje ta zimowa, surowa aura? Czy koniec roku oraz powiązane z tym przemyślenia? Czy może to, że (w szczególności w Polsce) jest to czas, gdy całe rodziny są ze sobą szczególnie blisko- zjeżdżają się do siebie, dzwonią a także wysyłają kartki?

Być może wszystko to razem tworzy taką niezwykłą atmosferę, która cały czas urzeka wiele osób? Dla każdego katolika odpowiedź jest prosta – podczas świąt Bożego Narodzenia radośnie świętuje dzień, w którym Bóg jako człowiek schodzi tu na ziemię.

Tak wspaniałe wydarzenie obowiązkowo musi zostać uczczone wieloma tradycjami, powiązanymi tylko z tym właśnie okresem czasu. Pamiętamy o tym, aby dom stosownie przygotować do Bożego Narodzenia – na początek go posprzątać, a potem przystroić. I chociaż dziś wszelkiego typu sklepy proponują różne ozdoby świąteczne, jak np. świąteczne wianki, czy też dekoracje na stół, to jednakże nic nie zdoła zastąpić choinki.

Dawniej jednym jedynym drzewkiem świątecznym była żywa choinka, a następnie zastąpiła ją choinka sztuczna – taką reklamowano, jako zakup jednorazowy i ekologiczny. Jednakże wkrótce wielu się przekonało, że “nie ma to, jak żywa choinka”, która pięknie pachnie oraz której wspaniałego wyglądu żadne sztuczne drzewko nie zastąpi.

Dziś wiele osób na wsi, jeśli ma wystarczająco wielką działkę, sadzi sobie parę choinek, które co roku, przed świętami Bożego Narodzenia, ścina. Takiego rozwiązania nie posiadają z pewnością osoby, które mieszkają w większych miastach. Czy jest jakiś sposób, by posiadać żywą choinkę w mieszkaniu, do tego jeszcze nie mając wielkiego samochodu, żeby taką choinkę przewieź? A więc niektóre szkółki drzew i krzewów mają w swojej ofercie choinki łącznie z dostarczeniem. Zatem również mieszkańcy wielkich miast mają możliwość nacieszyć się widokiem oraz zapachem żywej choinki, wystarczy, że wstukają w wyszukiwarkę hasło: choinka dostawa Warszawa.

Mówi się, że jak żywą choinkę wniesie się do mieszkania, to tak jakby już były Święta. Jednak jeszcze należy przyrządzić świąteczne potrawy i przygotować pyszne ciasta. A żywą choinkę, chociaż jest przepiękna, trzeba ubrać w bombki a także światełka. A pod nią poukładać upominki.

A wszelkiego typu te kroki prowadzą do punktu kulminacyjnego – Kolacji Wigilijnej. Myślę, że bardzo ważnym jej momentem jest podzielenie się opłatkiem, które zazwyczaj wyjątkowo wzrusza wszystkich członków rodziny. Po podzieleniu się opłatkiem rodzina rozsiada się do stołu a także smakuje dwanaście wigilijnych potraw. Ten wyjątkowy wieczór kończy się oczywiście wszystkim dobrze znaną Pasterką, czyli mszą o północy.

I choć po wieczorze wigilijnym są nadal 2 dni świąt Bożego Narodzenia, to jakoś ona najmocniej nam zostaje w pamięci. Dlatego też należy pielęgnować paro letnie tradycje, bo posiadają one w sobie niesamowitą moc.