Należy razem dbać o architekturę naszego miasta.

Bardzo nowoczesne ośrodki miejskie posiadają niezwykle różnorodną architekturę. Po pierwsze posiadają wyjątkowo wiele obiektów, które stoją już od kilkunastu lat i ich wygląd jest ciągle taki sam.

 

Często są przedmiotem sentymentu dla mieszkańców danego miasta, ale niektóre budynki z wielką chęcią mieszkańcy oddaliby do wyburzenia.

 

Miejska architektura jest jednak też wyposażona w nowoczesne bloki, przyszłościowe strzeżone osiedla, piękne szklane biura przeznaczone do wynajęcia przez spółki, oraz apartamentowce, które są luksusowe a jakie kupują tylko najbogatsi. W aglomeracjach jednakże dominuje ta starsza architektura. Nawet w młodszych ośrodkach miejskich, jakie nie mają nawet 100 lat, lub dopiero co tą setkę przekroczyły widać znacznie więcej budynków starszych niż tych niedawno postawionych. Jeżeli chodzi o ośrodki miejskie to ich rozwój zależy od działania mieszkańców. Obywatelski budżet powoduje, że ludzie mają kolejne projekty na zmiany w miastach, które ułatwią życie albo uatrakcyjnią wybraną okolicę, przykładowo przez projektowanie parków czy placów zabaw dla dzieci. Modyfikacje w aglomeracjach następują również ze względu na unowocześnianą komunikację miejską a także indywidualną.

 

Wielka ilość samochodów wymaga dostosowania osiedli a także biur czy bloków pod osoby, które chcą parkować, lecz także do ludzi niepełnosprawnych, rodziców, którzy muszą przemieszczać się z malutkimi dziećmi w wózkach. Są to ważne kwestie podczas planowania nowych obiektów. Budynki te muszą być przystosowane do potrzeb tych osób, jakie nie potrafią się same poruszać. Jest też kolejna kwestia, na jaką należy zwrócić baczną uwagę jak się projektuje miasta. Ludzie coraz to chętnej przemieszczają się na rowerze, na hulajnogach manualnych a także elektrycznych, w związku z tym bardzo potrzebne są ścieżki dla rowerów, wystarczająco szerokie chodniki, oraz stojaki rowerowe. W bardzo wielu przypadkach zdarza się, że nie ma gdzie przyczepić naszego roweru i wtedy musimy poszukiwać czegoś do zabezpieczenia naszego roweru co nie do końca może spodobać się innym ludziom, na przykład przymocowanie roweru do lampy może być dla niektórych problematyczne. Stojaki rowerowe powinny być tak ustawione, by nie przeszkadzały pieszym a także osobom poruszającym się własnymi autami. Architektura miejska to nie tylko osiedla a także budynki, ale też tak zwana mała architektura. Należą do niej też progi zwalniające, lecz także ławki, dzięki którym dzieci z dziadkami mają okazję usiąść w parku, śmietniki, które ułatwiają zachować czystość miasta. Zaliczają się do nich też wszelkie donice, jakie zdobią ulice miasta.

 

Zrobione są one przeważnie z betonu, żeby przetrwały długi okres czasu. Znane w tej kategorii są na stałe umocowane stoły do gier w pingponga. Warto też dodać co nieco o słupkach, które mają różne zadania, przykładowo zabezpieczenie chodników przed parkowaniem samochodów. Im trwalsze części małej architektury tym lepiej, bo bardzo często wystawione są one na działalność wandali, jacy nie szanują publicznej własności. Co więcej muszą być też odporne na działanie warunków atmosferycznych, przykładowo śniegu albo deszczu. Musimy dbać o architekturę miejską.

Related posts