Osoba, która zamierza odbyć pobyt w Polsce powinna mieć silne poczucie, iż może się czuć jak we własnym domu.

Osoba, która z różnych względów decyduje się na przyjazd do Polski nie tylko i wyłącznie dla turystyki, bez wątpienia może liczyć na radę. Jest kilka instytucji, i ludzi, którzy proponują pomoc w organizacji pobytu na terenie Polski. Nie zawsze są to organizacje wprost związane z urzędami a także nie koniecznie muszą to być organizacje powiązane z jakimiś kościołami. W obecnych czasach, gdy, w których emigracja ze względów politycznych, czy ekonomicznych stanęła się normą, na pomoc można liczyć także ze strony potencjalnego szefa.

Pamiętać musimy jednakże, że to instytucje państwowe zajmują się takimi formalnościami ,jak rejestracja pobytu w Polsce. Jest to istotne, by osoba planująca przyjazd do naszego kraju na okres dłuższy niżeli 3 miesiące, miała świadomość, że wyłącznie w Urzędach Wojewódzkich albo Marszałkowskich można starać się o tego typu pozwolenia. Nie wykona tego za nikogo żadne biuro , które oferuje tak zwane załatwienie papierów za małą opłatą.

Jeżeli ktokolwiek napotka instytucję albo osobę, która zaproponuje mu coś więcej niżeli poradę w uzupełnieniu formalności, przetłumaczeniu dokumentów albo towarzyszenie podczas wizyty w wyżej wymienionych urzędach, musi natychmiast zrezygnować z usług oferowanych przez tą osobę lub instytucję. Bardzo dobrze byłoby też pomyśleć o zgłoszeniu próby oszustwa. Osoba, która przyjeżdża do Polski powinna mieć silne poczucie, że może się tu czuć jak w domu, a jeżeli w dodatku powodem preferencje osiedlenia się na terenie RP jest aspekt polityczny, musi mieć też duże poczucie własnego bezpieczeństwa.