Pallad jest stosowany przez wykwalifikowanych złotników do produkcji białego złota.

W ostatnich latach popularność palladu bez przerwy wzrasta. Ten niezwykle rzadko spotykany metal jest stosowany bardzo często jako tworzywo do wyrobów jubilerskich, ale również jako metal inwestycyjny. Możemy powiedzieć, iż pallad jest krewnym platyny i złota. Na rynku światowym cena tego niezwykłego kruszcu bez przerwy idzie do góry, a w ciągu dwóch lat cena palladu wzrósł podwójnie. Co powoduje, iż jest tak pożądany natomiast jego wartość, jest znacznie wyższa od złota?

 

To pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej czterdzieści sześć. Na znanej wszystkim Tablicy położony jest pomiędzy rodem a srebrem, co umiejscawia go pośród platynowców. Ta grupa pierwiastków wyróżnia się bardzo dużą odpornością na aktywność szeregu substancji. Platynowce biorą też udział w katalizie wielu reakcji. Chociaż pallad jest najczęściej wydobywanym przedstawicielem platynowców na Ziemi to i tak jest znacznie rzadszy od złota czy srebra. Cena za pallad jest tak wysoka nie tylko ze względu na rzadkość jego występowania. Innym bardzo istotnym czynnikiem jest fakt, że pierwiastek ten niemal nie pojawia się w złożach w czystej postaci.

 

Przeważnie, żeby go uzyskać, należy poddać procesowi rafinacji inne pierwiastki. Takie oczyszczanie znacznie podwyższa wartość wydobycia palladu. Przodownikami w wydobyciu palladu na świecie są obecnie Rosja, Południowa Afryka, Kanada oraz Usa. W jubilerstwie opisywany pierwiastek jest stosowany przez złotników do produkowania białego złota. Zachowując swoją szlachetność, posiada zdolność niwelowania żółtego odcienia. Pallad stosuje się także w produkcji mechanizmów do zegarków, luster w przyrządach naukowych.

 

Pallda jest też używany w dziedzinie stomatologii. Pallad używany jest również w produkcji wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych które są potrzebne do wyrobu laptopów i smartfonów. Bardzo wielu kierowców kojarzy pallad jako metal znajdujący się w katalizatorach samochodowych. Takie reaktory katalityczne, bo tak się profesjonalnie nazywają, stanowią ważny element układu wydechowego wszystkich bez wyjątku pojazdów spalinowych oraz hybrydowych. To właśnie dzięki katalizatorom takie związki chemiczne jak dwutlenek azotu czy tlenek węgla są zamieniane w o wiele mniej szkodliwy dwutlenek węgla, parę wodną czy też azot. Ostatnimi czasy na przemysł motoryzacyjny nakładane są bardzo restrykcyjne dyrektywy emisji spalin. Przytłaczająca większość pojazdów to pojazdy spalinowe a co za tym idzie, muszą być zaopatrzone w katalizatory. Mając na uwadze liczbę produkowanych samochodów a do tego ograniczoną podaż kruszcu łatwo wyjaśnić skąd bierze się wysoki kurs tego pierwiastka na światowych giełdach. Zastanawiając się skąd tak wysoki koszt palladu, przychodzi na myśl prosta odpowiedź: wpływ na ekologię a ponadto jego wyjątkowe cechy.

 

Pallad jako 1 z najmłodszych metali szlachetnych odznacza się większym połyskiem, znacznie większą wytrzymałością i twardością a ponadto mniejszą masą niż platyna. Dlatego że nie reaguje z tlenem i wodą jest całkowicie odporny na korozję. W następnych latach kurs palladu z pewnością będzie szybował w górę.

Related posts