Strony mające podobne parametry mogą różnić się ceną.

Własna witryna www firmy to z pewnością wizytówka, która rozchodzi się bardzo szybko. A jeśli do tego rozchodzi się w odpowiednich kierunkach, może trafić do dużej liczby nowych klientów. I właśnie dlatego nie należy lekceważyć jej potencjału. Strona internetowa pomoże nam wejść na niezbadane przez nas tereny. Daje dużo więcej sposobności niż tradycyjna reklama. Nie powinno nas dziwić, że coraz więcej spółek stawia właśnie na tą formę reklamy. A wówczas stawiamy sobie pytanie, komu najlepiej zlecić wykonanie naszej strony a także cena strony internetowej.

Cennik stron internetowych www to zestawienie, które pokazuje, jak dużo czynników ma wpływ na koszt naszej strony. Różnice techniczne i estetyczne sprawiają, że koszty te balansują od 3 aż do kilkunastu tysięcy pln. W związku z tym co tak naprawdę na nie wpływa? Po pierwsze, czynnikiem decydującym o cenie, jest sam wykonawca. Strony , które mają podobne parametry mogą różnić się pod względem ceny w zależności od tego, kto je wykonuje. Jeżeli to projektant pracujący na własny rachunek, to możemy spodziewać się niższych kosztów. Ale jeśli jest to profesjonalne studio reklamy – wówczas kwota może okazać się znacznie większa.

Kolejnym czynnikiem, jaki ma wpływ na cenę, jest rodzaj strony. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że możemy wyróżnić na dzień dzisiejszy dwa główne typy stron. Pierwszy z nich to tzw. strona statyczna. Jej zadaniem jest prezentowanie misji, ogólnej propozycji, czy też danych kontaktowych korporacji. Zmian na takiej stronie internetowej nie można praktycznie wprowadzać samodzielnie. Znajdujące się na niej treści mają pełnić ogólnie funkcję informacyjną. Drugi rodzaj to z kolei strony internetowe , które są oparte na tzw. CMS-ie. System ten umożliwia ciągłeaktualizowanie treści. Więc ten rodzaj jest z kolei dynamiczny i bardzo dobrze sprawdza się tam, gdzie najważniejsze jest aktualizowanie treści, by ludzie odwiedzający stronę zawsze mogli być na bieżąco z tym, co w danej firmie się dzieje. Kolejnym elementem , który decyduje o kosztach strony jest forma strony.

Forma strony może być oparta na szablonie i wtedy jest z pewnością dużo tańsza. A może być również wykonana wedle indywidualnego projektu i wtedy jest ona z pewnością znacznie droższa. Zestawiając cechy stron, możemy utworzyć ich swoisty cennik. I tak szablonowe strony statyczne wykonywane przez freelencerów to zazwyczaj cena mniej więcej 2500. Jeżeli natomiast taką stronę statyczną wykonać ma fachowa firma, wtedy jej koszt wyniesie mniej więcej trzy i pół tysiąca. W przypadku projektów indywidualnych jest to odpowiednio 3500 a także pięć tysięcy. Jeżeli jednakże chodzi o witryny oparte na CMS-ie, to szablony stron internetowych oscylują w granicach 5.000-7.000 natomiast projekty prywatne wręcz 15.000. To właśnie w tym przedziale znajduje się między innymi kwota sklepu internetowego, który musi być dynamiczny. Tylko wtedy nadąża on za zmianami w ofercie a także umożliwia użytkownikom sprawne zakupy internetowe.