Układanie kostki nie należy do czynności trudnych.

Kostka brukowa to niezwykle popularny materiał w budownictwie, którym utwardzimy i upiększymy np. ziemię wokół grobu czy też podjazd do garażu.

 

Ukladanie kostki brukowej Warszawa nie jest czynnością trudną i mamy możliwość ją wykonać we własnym zakresie. Należy jednakże pamiętać o poszczególnych etapach. Wyróżniamy jedenaście. W pierwszym kroku dobrze jest wiedzieć, że zarówno kształt, jak i fakturę kostki powinno się dopasować do tego jak będzie eksploatowana nawierzchnia. Kostka brukowa, jaka posiada gładką powierzchnię jest znacznie bardziej odporna na wszelkie zabrudzenia. Natomiast kostka o powierzchni chropowatej wymaga od nas dodatkowej impregnacji (procesu , który zabezpiecza podłoże przed m.in. wilgocią). A jak wiele surowca będzie ci potrzebne? Tego typu rzeczy ustalimy po wykonaniu odpowiednich pomiarów przeprowadzanych w terenie albo ewentualnie, używając uprzednio przygotowanego projektu.

 

Następnym etapem jest wybranie odpowiednich narzędzi pracy. Jeśli pracujemy z niewielką powierzchnią, to wystarczy szpadel, grabie, taczki a także ręczni ubijak. Do tego dochodzą również paliki, sznur no i poziomica. W innej sytuacji, niezbędny będzie bardziej profesjonalny sprzęt, jak np. spycharko-ładowarka. Później wytyczamy nawierzchnię – ustalamy wymiary i łączną długość krawędzi. Następnie wyznaczamy tak zwany łuk, czyli określamy środek okręgu stycznego, który jest prosty do jej odcinków. Kolejną czynnością jest korytowanie. Trzeba usunąć na głębokość maksimum 20 centymetrów, warstwę gruntu wzdłuż wytyczonej ścieżki. W momencie gdy już to zrobimy, należy osadzić krawężniki, bo m.in. zapobiegają one rozjeżdżaniu się kostki na boki. Stosujmy do tego już gotowe fragmenty płytowe. Siódmym z kolei etapem będzie wykonanie podbudowy ze stabilnego kruszywa. Jaka ma być grubość tej warstwy? Grubość podbudowy zależy od przewidywanego obciążenia, a także od typu gruntu. To jeszcze nie jest koniec. Kolejnym etapem jest zrobienie tak zwanej warstwy podkładowej (jest to warstwa piasku, który jest pomieszany z cementem), a potem wyrównanie utworzonej warstwy używając stosownego wzoru. Przedostatni etap to dopiero samo układanie kostki brukowej poprzecznymi rzędami. A finałowym krokiem jest użycie wibratora płytowego oraz zrobienie posypki z piasku (, która ma za zadanie wypełnienie dziur i stabilizację kostki).

Related posts